Korean food restaurant goreme cappadocia sertac
Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasındaki siyasi ilişkiler 1949 yılında ülkemizin Kore Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tanımasıyla başlamıştır. Kore Savaşı’na bir tugayla katılmamız ikili ilişkilerimizi olumlu kılmıştır. Kore Savaşı’nda ki Türk askerinin kahramanlık ve özverisi ayrıca burada 2.365 şehit verilmesinden dolayı Kore halkı Türk halkını “Kan Kardeş” olarak nitelendirmektedir.

Korean food restaurant goreme cappadocia stir fryBu tarihten gelen derin ilişkilerinde vesilesiyle Kore mutfağını Türk okurlarımıza sunmak amacıyla yolumuz Urizip Kore Restaurantına düştü. Öncelikle yemeklerin Koreli bir aşçı tarafından yapılıp yapılmadığını sizler için sorduk. Garson aşçının Türk, annesinin ise Koreli olduğunu söyledi. Kısa zamanda öğrendik ki bu gerçek değil, bütün müşteriler bu türden sorular sordukları için böyle söylüyorlarmış.

Restaurantın sahibi Casmin Hanım, İstanbul’da yaşadığından dolayı, restaurantın işletmecisi Deniz Bey ve aşçısı Pınar Hanımla Kore mutfağıyla ilgili keyifli bir sohbet ettik. Restaurant, 2014 yılında hizmet vermeye başlamış olup, restaurantın aşçısı Pınar Hanım burada ilk önce garson olarak işe başlamış. Ardından Kore mutfağıyla ilgili yemek dersleri almış. Kore yemeklerini ilk yapmaya başladığında ise tedirgin olmuş. Fakat bu süreçte restaurantın sahibi Casmin Hanım kendisine her zaman destek olmuş. Kendisi bu süreci bize “kadın dayanışması” şeklinde ifade ediyor.

İşletme açıldıktan sonra hiçbir zaman müşteri sıkıntısı çekmediklerini söyleyen Pınar Hanım: “Bu yıl diğer yıllardan gerçekten çok farklı, Türkiye’de yaşanan terör olayları turizmde durgunluğa neden oldu. Geçmiş yıllarda restaurant neredeyse bütün sezon aralıksız hizmet veriyordu. Şimdi ise yaşanan olaylar tüm turizmi sarstığı gibi bizi de sarstı. Bu süreçte personeller arasında performansı artırmak için çeşitli yarışmalar düzenleyerek müşteriye sunulan hizmetlerin kalitesini artırmayı amaçladık.” şeklinde konuştu. Türkiye’ye gelen Kore’li turistlerin uğrak yerinin bu restaurant olduğunu söyleyen Pınar Hanımın yemeklerini, Kore’li müşteriler çok beğendiklerini ve yemeklerin lezzetlerinin Kore’dekiyle birebir aynı olduğunu söylüyorlarmış. Korelilerin en sevdikleri yemek Kimchi’ymiş. Koreliler genellikle Tatlı ve acı yemekleri tercih ediyorlarmış. Tuzu genellikle yemeklerinde sağlık açısından tercih etmiyorlarmış.

Kore restoran kapadokya
Deniz bey, restaurantlarının yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edildiğini oran olarak %90 koreli ve diğer ülke vatandaşlarının, %10 ise yerli müşterilerinin olduğunu söyledi. Restaurant hakkında sohbetimize devam ederken Deniz bey şu açıklamaları yaptı: “Restaurantın çeşitli sanat dallarından önemli müşterilerimiz oldu. Tayland Prensesi ve Kore Dışişleri Bakanı Türkiye ziyaretlerinde Kapadokya’da bu restaurantı tercih ettiler. Her sene Kore Büyükelçiliği tarafından Kapadokya’da yaşayan Kore Cumhuriyeti vatandaşlar için bu restaurantta etkinlik düzenliyoruz. Ayrıca Kayseri Erciyes Üniversitesi Kore dili bölümü öğrencileri de bu mekanı zaman zaman ziyaret ediyorlar.” dedi. Malzemeleri genelde Türkiye’den temin ettiklerini, yalnızca baharatların Kore’den getirildiğini öğrendik. Yemeklerin çoğunda Çin marulu kullanılmaktaymış. Çin marulunu, Türkiye’de, Eskişehir ve Mersin çevresinden temin ediyorlarmış.

Korean food restaurant goreme cappadocia dining room
Keyifli sohbetin ardından Kore yemekleriyle ilgili tavsiyeler aldık. Müşterilere saat 11.00 ile 17.00 arası paket menü şeklinde hizmet veriliyor. Bu menüler ortalama 80 TL civarında ve üç kişinin rahatlıkla karnını doyurabileceği bir çeşitliğe sahip. Yemeklerden ilk olarak Sundubu ve Kimchi’ yi denedik. Bu yemekler sebze ağırlıklı olmakla beraber Kimchi’yi lezzet olarak bizim damak zevkimize daha çok hitap ettiğini söyleyebiliriz. Ardından ana yemekler sebzeli tavuk, pilav, haşlanmış ve kaynatılmış sebzeli makarnayı yedik. Sebzeli tavuk, lezzet olarak Türk yemeğine çok yakın, kaynatılmış ve haşlanmış sebzeli makarna enfes bir lezzete sahipti. Buraya yemek yemeye gelenlerin mutlaka bu lezzetleri tatmasını tavsiye ediyoruz. Bu iki yemekte acılık yönünden ağır olduğunu ifade ettiler. Bizde yemekler gelmeden önce az acı olmasını rica ettik . Restauranta gelenler yemeklerin acı ağırlıklı olduğunu mutlaka aklında bulundurmalılar . Pilav ise tuzsuz ve yağsız fakat yemeklerle birlikte yenilebiliyor. Ana yemeğin yanında aperatif olarak Japon turpu, rendelenmiş patates, sosis ve soğuk kimchi ikram ediliyor. Soğuk Kimchi, lahana turşusuna yakın bir tada sahip. Bu lezzetler yemekle birlikte kişiye enfes bir haz veriyor. Ayrıca yemek pişirilirken restauranta gelen misafirler mutfağı görme imkanına sahip.

Son olarak Pınar Hanım: “İleride Kore’ye gidip oraları gezmek istiyorum. Ayrıca Türk müşterilerin rahatlıkla gelebileceğini söyleyebilirim. Bütün besinlerimiz helal gıdadan oluşmaktadır. Gönül rahatlığı ile her yemeğin tadına bakmalarını isteriz. Bizim için müşteri memnuniyeti her zaman önceliklidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bizim içinde Kore mutfağını Türk aşçının elinden tatmak değişik bir deneyim oldu.
Kapadokya’nın kalbinde Kore Restaurantına hoşgeldiniz!
Urizip Kore Restaurantına Nasıl Ulaşabilirim?
– Göreme Otogar karşısında, A101’in üzerinde
– Telefon: 0384-271-2290
– Gitmeden 15 dakika önce aramanızı tavsiye ediyorum.
– Garsonlar İngilizce ve Türkçe bilmektedir.

Sertaç Buzluk İstanbul’da doğdu. 1997’den beri Avanos’ta yaşıyor. Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Uluslararası kültürle ilgileniyor. İngilizce ve Rusça dilerini biliyor. Eğer sorularınız olursa sertac_buzluk91@windowslive.com adresinden ulaşabilirsiniz.